Vysočina - Devět skal a Vír
- Křižánky, kraj Vysočina -
Na Vysočinu jsme se zavítali v září na víkend v rámci plnění výzvy Jdi do hor.
Kdyby nebylo této výzvy, tak si nemyslím, že bychom jeli zrovna sem a vzhledem ke konečnému zážitku mohu konstatovat, že by to byla vážně škoda.
Na Vysočině je spousta malých vesniček, které leží prakticky uprostřed ničeho a vládne zde opravdu božský klid. 😇
Naším cílem byly především Žďárské vrchy a jejich nejvyšší vrchol zvaný Devět skal (836 m). Je to skalní útvar, který byl v roce 1976 vyhlášen přírodní památkou. Jeho název je odvozen od skupiny devíti skalních útvarů, které jsou rozmístěny v okruhu jednoho kilometru a tvoří skalní město. Stěny skal dosahují až do výšky 15 m a je zde povoleno horolezectví na některých z nich.
Naše trasa na vrchol Devět skal vedla z obce Křižánky, kde jsme parkovali bezplatně před obecním úřadem. Prakticky celá trasa vede po rovince a zpevněné cestě. Trasu jsme šli stejnou tam i zpět a celkem byla dlouhá 6,5 km.
Jako první lze zahlédnout zhruba po dvou kilometrech chůze Bílou skálu na levé straně. Další skalní věže jsou po straně pravé a skalní město jako takové obklopuje nejvyšší vrchol Devět skal a nachází se na konci trasy.
Na vrcholu je vyhlídka, která při dobré viditelnosti slibuje výhled na Králický Sněžník a Krkonoše. Chce to trošku fyzického umu se sem dostat, ale nic příliš složitého. 🙂
Pod vrcholem si můžete prohlédnout lovecký srub, který byl v roce 1940 postaven pro nacistické předáky a nyní slouží pro potřeby Ředitelství státních lesů a bývá v sezoně nepravidelně otevřen.
Trasa:
Z tohoto výletu jsme přejeli na oběd k Milovskému rybníku, který jsme si dali na terase resortu Orea. Následoval zhruba půl hodinový přejezd k vodní nádrži Vír, kde jsme se prošli a pokochali výletem a vydali se na cestu domů.
Při našem pobytu jsme využili:
⭐ubytování: Wellnes penzion Na Kuklíku (nově se jmenuje wellnes penzion Marta)
⭐restaurace: Hotel Sněžné, Orea resort Devět skal
B.